צוואות וירושות

אחת הסיבות למריבות בין בני משפחה עד כדי ניתוק מוחלט ולעיתים אף גרוע מכך, או יותר נכון שתי סיבות הן צוואות וירושות.

כאשר אדם נפטר, כל אשר היה שייך לו עובר ליורשיו. במידה ואותו אדם כתב צוואה לפני פטירתו- הרי שניתן להוציא לפועל את אשר ביקש ואת אשר רצה ולהעביר את הנכסים שלו שנשארו לאחר פטירתו ומכונים עיזבון- הלאה ליורשים.

ברוב המקרים בישראל, אנשים אינם כותבים צוואה מראש ולכן על בית המשפט להחליט מי הם היורשים החוקיים של כל נכסיו של הנפטר וזאת נעשה לפי חוק הירושה.

עכשיו תארו לכם שמדובר באדם עשיר בעל נכסים רבים והון מצטבר, או שמדובר באדם שנישא בשנית וילדיו אינם מסתדרים עם אשתו השנייה, ועוד הרבה סיפורים ומקרים שונים בהם צוואות וירושות הפכו לשדה קרב של ממש עקב העובדה הפשוטה שלא הושארה צוואה שניתן לבצע אותה לפי רצון הנפטר.

מכיוון שבית המשפט לא רוצה להתעסק עם כל מקרה ומקרה הרי שנקבע שבמידה ואין צוואה חוקית- תועבר הירושה על פי דין. לכן, ההמלצה היא לכתוב צוואה- הדרך היחידה שלכם לוודא שאכן רצונכם יכובד ויבוצע (מעוגן על פי חוק) לאחר פטירתכם.

באילו מקרים מומלץ לערוך צוואה?

כמו אחת הדוגמאות שניתנו לעיל- כאשר מדובר בזוג שאלו הם נישואים שניים ולכל אחד מבני הזוג ילדים מנישואים קודמים.

כמו כן, כאשר מדובר בזוג ללא ילדים- ואין יורש טבעי- חשוב שיכתבו צוואה למי להוריש את הונם לאחר פטירתם.

מקרים נוספים בהם מומלץ לערוך צוואה הם כאשר בני הזוג הם ידועים בציבור אך אינם נשואים וזאת על מנת לשמר את המעמד שלהם כידועים בציבור גם במקרה של פטירת אחד מבני הזוג.

כאשר מדובר בבני זוג אשר נפרדו או התגרשו- משפחות חד הוריות עם הורה עצמאי. גם כאן חוק הירושה אינו מסדיר את הזכויות ליורשים וחשוב לכתוב צוואה.

מקרים נוספים הם כאשר יש צורך לפצל את הירושה ולהוריש רק חלקים ספציפיים מהעיזבון לקרובי המשפחה, וכאשר ישנו צורך להסדיר את הזכויות שימוש בנכסים לאחר מותו של כותב הצוואה.

את הצוואה עורך האדם בהתאם לנכסים השייכים לו ולהונו האישי והיא מהווה מסמך יחיד וחוקי אשר קובע מי יירש ומה יירשו לאחר מותו של כותב הצוואה. צוואה חוקית מחייבת את קרובי המשפחה הקשורים לנפטר לבצע אותה כרצונו ולפי מה שכתב.

ההמלצה הכללית היא לכתוב צוואה! הדרך החוקית והטובה ביותר למנוע מריבות מיותרות על צוואות וירושות.


משרד עו"ד אלעד בן – צוואות & ירושות

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *