כתיבת צוואה

החלטתם על כתיבת צוואה? חשוב שתדעו שאתם לא חייבים לכתוב צוואה אצל עורך דין ואחת האפשרויות של כתיבת צוואה היא בעצמכם בבית והיא נקראת- צוואה בכתב יד.

אתם כותבים אותה לבד, ללא עורך דין ואפילו לא צריכים עדים לצורך כך. מה אתם כן צרכים לצורך כתיבת צוואה? טוב ששאלתם.


עוד כתבה מעניינת בקשה להחלפת אפוטרופוס


עשרה דברים שחשוב שתדעו בעת כתיבת צוואה בכתב יד:

  1. כשמה כן היא, הצוואה חייבת להיות בכתב היד של המצווה בכתב ברור וקריא ולא מודפסת. על צוואה מודפסת לצורך העניין, יש צורך בשני עדים.
  2. יש לציין את התאריך בו נכתבה ונחתמה הצוואה לא רק בראשיתה אלא בכל עמוד ועמוד – במידה ונעשו שינויים או נמצאה צוואה אחרת- הצוואה המאוחרת עדיפה על הצוואה המוקדמת ולכן חשוב תאריך.
  3. גם חתימה של כותב הצוואה חשוב שתופיע בכל עמוד ועמוד. בנוסף, כמו כל חוזה ואפילו במילוי צ'ק- ליד כל שינוי או תיקון צריך לחתום אחרת אין השינויים תקפים.
  4. הצוואה, וזו בדיוק הסיבה שהיא קרויה כך- מצווה על היורשים כיצד לנהוג לאחר מותו של המצווה. המצווה לא מבקש רשות ולא מציע ליורשים כיצד לנהוג עם עיזבונו- הוא מצווה ולכן כל הצוואה כולה צריכה להיכתב בלשון ציווי. (קיום צוואה)
  5. בכדי שהצוואה תהיה תקפה ויהיה ניתן לכבד אותה ולהוציאה לפועל- חובה לציין את כל הפרטים של היורשים- שם פרטי, שם משפחה, מספר תעודת זהות, קרבה משפחתית, תאריך לידה ואפילו כתובת של היורש. חובה לציין מי יורש ובדיוק מה הוא יורש, וניתן אם רוצים לציין מי לא יורש. במידה והצוואה מכילה מידע בלב על מי לא יורש ללא פרטים של מי כן יורש- הצוואה אינה תקפה, שכן יש לציין לידי מי יועברו העיזבונות.
  6. חובה לציין את כל הנכסים אותם מורישים. במידה ויש דירה או יותר מדירה אחת- כולל כתובת מדויקת מספר גוש וחלקה על מנת שלא תהיינה טעויות או אי הבנות. יש לציין מספר בנק כולל שם ומספר ושם סניף. יש לפרט לפרטי פרטים את כל הנכסים אשר מורישים הלאה.
  7. בצוואה, ניתן להתנות את הירושה אך ורק בתנאי שהוא הולם, חוקי ומוסרי. במידה והוא נוגד את אחד מאלה או את שלושתם- יבוטל התנאי והצוואה תהיה תקפה בלעדיו.
  8. מה לא נכלל בעיזבון בכתיבת צוואה? קופות גמל, ביטוחי חיים, פוליסות למיניהן, קרנות פנסיה. כל אלה לא מצוינים בעיזבון שכן אין סכום מדויק שלהם. מה שכן חשוב לציין זה מי יהיה זכאי לקבל את אותם כספים מחברות הביטוח ומהקופות השונות.
  9. על מנת למנוע ספקות בעתיד- כדאי, אבל לא חובה- לצרף תעודה רפואית המעידה על כך שהצוואה נכתבה ברצון כאשר המצווה בראש צלול וכשיר לצוות. תאריך האישור צריך להיות אותו תאריך או קרוב ככל האפשר לתאריך שמצוין על גבי הצוואה עצמה ועם חתימה וחותמת של רופא שמכיר את המצווה. במידה ויש צורך גם כדאי להוסיף אישור פסיכיאטרי
  10. איפה שומרים את הצוואה? אצל היורשים עצמם , אתל עורך דין או כל צד שלישי וגם ניתן להפקיד אותה תמורת תשלום סמלי ברשם לענייני ירושה.

קראו עוד על מה הם הדרכים לאישור צוואה?

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *