הנקודות האקוטיות בהסכם ירושה בין אחים

בשנים האחרונות קיימת מגמה של אחים אשר מקבלים החלטה להקדים את המאוחר ולערוך בניהם הסכם יורשים וזאת בעיקר לאור העובדה שהוריהם אינם מתכוונים לערוך צוואה, או מכמה סיבות אחרות.

עריכת הסכם בין האחים

עריכת הסכם ירושה בין האחים אשר מקובל על כל אחד מהם, מונע התנגחויות ומריבות עתידיות ולכן רצוי ומומלץ לערוך אותו ולחתום עליו. המונח אחים מתייחס לאחים ביולוגיים וגם לאחים מאומצים וחורגים.

חלוקת הממון והרכוש בין האחים נקבעת על פי שיקול דעתם ובהתאם לדברים אשר קרו במשפחה. לכן הם יחליטו על חלוקה זהה או לחילופין אם האח הגדול קיבל כבר נתח משמעותי כמו דירה או סכום כספי גבוה, מתבצעת התחשבנות הוגנת ועל פיה לדוגמה כל אחד משני האחים האחרים יקבל נכס אחר, אשר שוויו הוא שווה ערך לנכס שקיבל האח הגדול.

כאשר העניין הוא כספי, תתבצע התאמה על פי ערכו של התשלום שהתקבל על פי אמות המידה אשר נהוגות בתחום החשבונאי, כדי להגיע לערכים פיננסיים זהים.

המטרה של עריכת ההסכם מבעוד מועד

כאשר היחסים בין האחים הם תקינים, חשוב לבצע הסכם זה, כיוון שבעתיד עלולים האחים להיקלעלסכסוכים או למריבות על נושאים משפחתיים שונים ולאו דווקא בנושא הירושה. הדברים הללו יגררו לא אחת לחילוקי דעות מהותיים ואף לניתוק היחסים. ברגע האמת אם אחד ההורים ילך לעולמו, או שניהם ולא תהיה צוואה תקפה, הסכם צו ירושה בין אחים,יהיה זה אשר יקבע את אופן חלוקת הנכסים והממון על פי המפתח שנקבע בין הצדדים בעת החתימה על ההסכם.

צוואה שהוכנה מראש על ידי ההורים או אחד מהם

כאשר ההורים חותמים על צוואה הדדית או אחד מהם מבצע זאת לאחר הסתלקותו של האחר, הדברים ברורים בדרך כלל ועורך הדין אשר מפעיל את צו הירושה מיידע את בני המשפחה על אופן החלוקה של הירושה. על פי הצוואה, ראשונים לקבלת חלק מהירושה הם בן או בת הזוג אם הם בחיים ולאחר מכן הילדים. אם אחד מהילדים אינו בחיים, הנתח שלו מועבר ליורשיו. מי שאין לו בן / בת זוג או ילדים, הירושה עוברת למעגל השני, להוריו ולאחיו.

התנהלות כאשר לא קיימת צוואה

כאשר אדם בוחר לא להכין צוואה והילדים אינם חותמים על הסכם ירושה בין אחים, הדבר עלול לגרום לכך שבהמשך הדרך יוצר סכסוך בין היורשים כיון שכל אחד מהם רואה את הדברים מנקודת הראות שלו ולכן חושב כי עליו לקבל נתח כספי גבוה יותר מאחיו.

ללא צוואה, החלוקה מתבצעת בהתאם לחוק הירושה ולחוק העיזבון באופן שווה בין כל ילדי היורש. אם אחד או כמה מהם אינם מסכימים לאופן החלוקה, הדבר יוצר בעייתיות ולא אחת הדבר מוביל לתביעות משפטיות כדי לפתור את הסוגיות הללו.


כתבה מעניינת בנושא העברת דירה בירושה- האם תחויב במס?

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *