עורך דין נזיקין– שאלות ותשובות

עורך דין נזיקין הוא עורך דין שפעיל ומעורב בתיקים בתחום הנזיקין – נזקים שנגרמו לאדם או לרכוש מסויים על ידי מזיק מסוים – הפוגע. בדרך כלל בתביעת נזיקין התובע יהיה איש שנוצר לו נזק פיזי כלשהו, בין אם בגוף או ברכוש, והנתבע יהיה האדם אשר גרם לפגיעה ולנזק להיווצר. אילו תביעות שכיחות קיימות בתחום? מה ההבדל בין דיני נזיקין לפלילים? כל התשובות והשאלות המרכזיות לפניכם: 

מהם דיני נזיקין?

דיני נזיקין, כפי שכבר הוזכר למעלה, הוא תחום משפטי רחב ומסובך, העוסק בתביעות בהם לתובע, אשר יכול להיות אדם או  גוף אחר, נגרם נזק ברכוש או בגוף, והוא תובע את האדם או הגוף שאחראים לפגיעה בו, על מנת לקבל פיצוי כספי. תביעות שכיחות בדיני נזיקין הן:

  • רשלנות רפואית – במקרה ונוצר נזק לאדם מסויים בעקבות טיפול רפואי לקוי.
  • תאונת עבודה בהן העובד נפגע ונגרמו לו מספר נזקים פיזיים.
  • הולך רגל שנפגע מרכב וכתוצאה מכך נוצרה לו נכות מסוימת.

כמו כן, גם מקרים של לשון הרע, גניבת עין ודעת וזיהום אוויר נכנסים לקטגוריה של דיני נזיקין (קראו גם כיצד לבחור שווה קריאה – עורך דין נזקי גוף המלצות)

מה לעשות ישר לאחר אירוע בו נגרם לנו נזק?

דאגו מיד לאחר האירוע לצלם את הנזק – צילום של הפגיעה כאשר היא עוד טרייה יכולה לחדד את חומרתה ולהבהיר את הרמה שלה, ובמקרים של נזקים גופניים פיזיים תיעוד מוקדם של הנזקים יכול לשפר את הסיכויים לקבל פיצויים גבוהים יותר. כמו כן, דאגו לכל סוג של תיעוד ורישום שהפגיעה אכן קרתה –אספו רשימת עדים לאירוע שיוכלו להעיד בשלב מאוחר יותר, צלמו את מקום התאונה, שמרו את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, את הקבלות ואת כל שאר הניירת שיכולה לעזור לכם אחר כך בבית המשפט:

בדיני נזיקין, חובת ההוכחה שאכן נגרם נזק מוטלת על התובע. בשונה מתחום המשפט הפלילי, בדיני נזיקין צריך לשכנע את בית המשפט והשופטים כי החשוד אשם אפילו ב51% על מנת שיכירו בנזק – לכן, כל עדות, צילום או מסמך כלשהו יכולים לסייע בהוכחת הנזק ואשמת הנתבע בגרימתו.

מה ההבדל בין תביעה פלילית לתביעה בתחום הנזיקין?

האינטרס המרכזי של בית המשפט ושל התובע בתיק העוסק בדיני נזיקין הוא לקבל פיצוי כספי (בדרך כלל) מהפוגע על מנת שיוכל לחזור לחייו הקודמים ולמצב הרגיל שלו –"לסגור עניינים", מה שנקרא.

לעומת זאת, מטרת המשפט הפלילי היא להעניש ולהרתיע, וככזה, יכול השופט במשפט שכזה לגזור דיני מאסר ושלילת זכויות מסוימות מהנאשם על מנת שירצה את חובו לחברה.

נוסף על זאת, בדרך כלל במשפט פלילי התובע היא המדינה, לעומת דיני נזיקין בהם התובע הוא כל אדם שניזוק, או כל גוף או חברה אחרת. 

איך נקבע גובה סכום הפיצויים בדיני נזיקין?

מטרת הפיצויים הוא להחזיר לאדם שנפגע את אורח חייו לפני התאונה, עד כמה שניתן. לכן, הפיצוי מורכב משני פרמטריים מרכזים – הפסדים כלכליים מוחשים, והפסדים שקשה יותר למדוד, או לפי ההגדרה: ראשי נזק ממוניים ולא ממוניים

ראשני נזק ממוניים הם פגיעה כלכלית שספג הנפגע באופן ישיר כתוצאה מהפגיעה והטיפול הרפואי – אובדן שכר, תשלום על טיפולים רפואיים וכו, בעוד שראשי נזק לא ממוניים הם נזקים מופשטים כמו סבל, כאב וירידה בתוחלת ואיכות החיים.

איך נקבע גובה התשלום לעורך הדין?

ככלל, התשלום לעורך הדין בדיני נזיקין נגזר באחוזים מסכום כספי הפיצויים. לעומת זאת, ישנם כמה דברים אחרים שעל התובע לשלם בשלב הראשון על מנת להצליח להוכיח את נזקו.

מלבד אגרת בית המשפט, שעלותה מסתכמת בכמה מאות שקלים, על התובע להביא הוכחה ולהמציא חוות דעת מקצועית – בין אם רפואית ובין אם מתעסקת בכל תחום אחר, על מנת להסביר לבית המשפט את המקרה ואת חומרת הנזק. חוות דעת שכזו עולה כסף, ולעיתים גם הרבה – אך במקרה של זכייה במשפט יכול בית משפט לגלגל את התשלום על הוצאות שונות אלה על חשבון הפוגע.

עורך דין נזיקין – למה חשוב לשכור אחד?

עו"ד נזקי גוף ידריך אתכם בכל צעד, מכיר את המערכת ויודע למצות את כל הזכויות שלכם על ידי ניצול של כל אפיקי התביעה האפשריים, הצגת המקרה שלכם בצורה הטובה ביותר והכל על מנת שתזכו בפיצויים מקסימליים. זכרו שזהו האינטרס של עורך הדין שתקבלו כמה שיותר – שכרו נגזר באחוזים מסכומי הפיצויים שיפסקו לכם.

אולי יעניין אותך תביעות תאונת עבודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות