הסכם חלוקת עיזבון

לאחר שקרוב משפחה נפטר, בני המשפחה בודקים אם הוא השאיר צוואה. אם התשובה היא חיובית, הם מבצעים את הליך פתיחת הצוואה בנוכחות עורך דין העוסק בתחום זה, כדי ליצור הבנה מעמיקה של כל מה שכתוב בה. בשלב זה היורשים מחליטים ביניהם להכין הסכם חלוקת עיזבון ובו יירשם אופן החלוקה בפועל של הנכסים ושל הכספים.

הסכם חלוקת העיזבון

היורשים מבצעים את החלוקה של הממון ביניהם בדיוק על פי הכתוב בצוואה וללא עריכת כל שינוי בה בכל הקשור לנושאים הפיננסיים.

עלולים להיות שינויים בנושא הבעלות על הנכסים:

  • אם היורשים החליטו להחזיק בנכס שקיבלו בירושה במשותף ולהשכיר אותו.
  • אם היורשים החליטו ביניהם שאחד מהם ישאיר את הנכס ברשותו ואילו השני יקבל את מחצית השווי של בנכס בכסף.
  • הסיבה שהדברים נרשמים בדרך זו היא כיוון שחלק המיסוי הוא משמעותי מאד ויכול להגיע לסכומים מאד נכבדים.
  • עקב יתרונות ברישום הנכס בדרך זו או אחרת, דבר שיגרום לחיסכון משמעותי ולא רק בנושא המיסוי.

חתימה על הסכם חלוקת העיזבון

אם הצדדים כולם מסכימים לאופן החלוקה וגם אם אין הסכמה הצדדים חותמים על ההסכם. עורך הדין יכול להגיש מסמך זה לבית המשפט אך הוא לא מחויב להגיש אותו.

תכנון המס בהסכם חלוקת העיזבון

תכנון המס בעת קבלת נכסים בירושה הוא נושא מהותי ולכן יש לבדוק אותו מכל היבטיו ועל כל השלכותיו. עורך דין הבקיא בכל נושא הצוואות והירושות וכן בכל נושא המיסוי על כל רבדיו, בוחן כל נושא של מכירת נכס באופן רוחבי ומעמיק ובהתאם לכך הוא מציע ללקוחות את האופציות הקיימות. תכנון נכון של המס עשוי ליצור חיסכון משמעותי בכל מה שקשור לגובה המס שיהיה על היורש לשלם על פי אופציית החלוקה שתיבחר.

הסתלקות מהירושה

לעיתים נוצרים מצבים שבהם אחד היורשים המופיע בצוואה מחליט להסתלק ממהלך זה כלומר הוא מוותר על חלקו. הוא יכול ליצור מצב שבו כל החלק שהיה אמור להיות שלו מתחלק באופן שווה בשווה בין שאר היורשים, או זכותו למנות יורש אחר במקומו. בדרך כלל מדובר באחד מהיורשים שמקבל גם את החלק של היורש שהסתלק מהירושה.

סיבה להסתלקות מהירושה, היא אם קיימים חובות כבדים ולכן היורש מעדיף שבית המשפט יטפל בענייני החוב ויכריע אם בעל החוב אכן אמור לקבל כספים שהוא טוען שמגיעים לו. אם היורשים ידעו על קיומו של החוב יש לשלם לו סכום זה.

בחירת עורך דין לענייני ירושה והכנת הסכם חלוקת עיזבון

לאור העובדה שמדובר בנושאים מורכבים בהיבט האמוציונלי ובהיבט הכלכלי, חשוב לבחור עורך דין צוואות מומחה אשר קיבלתם עליו המלצות מקרובי משפחה או מחברים שהוא סייע גם להם בנושאים הללו. כל הסכם חלוקת עיזבון הוא שונה מהסכמים אחרים ולכן יש לבחון ל סיטואציה באופן מעמיק כדי ליצור את הפתרונות הנכונים והיעילים ביותר עבור היורשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות