מהי תאונות פגע וברח?

תאונות פגע וברח הן תאונות בהן אחד מהצדדים המעורבים בתאונה, בדרך כלל הנהג הפוגע שהיה מעורב בתאונת הדרכים – החליט לברוח מזירת האירוע ולהשאיר את הנפגע או את בעלי הרכב לבדם. זוהי עבירה חמורה שמתלווה אליה טעם רע ובושה– והדין מחמיר עם אלו שעוברים אותה. אילו מקרים החוק מגדיר כתאונות פגע וברח ומהו העונש המקובל? כל התשובות בפנים 

מהי תאונת פגע וברח?

בין עבירות התנועה והתאונות החמורות ביותר, נכללת גם תאונת פגע וברח – עבירה שבצידה עונש וגם ריח של מעשה לא מוסרי ואנושי. תאונת פגע וברח נחשבת כך כאשר בתאונה מסוימת מתרחשת פגיעה וכתוצאה מכך נגרם נזק כלשהו – לאדם או לרכוש. במקרה והנהג שאחראי לפגיעה המשיך לנסוע ונמלט ממקום האירוע, תוך התעלמות מחוקי התעבורה והמדינה, התאונה תחשב כתאונת פגע וברח.

החוק מגדיר, כי במקרה ובתאונה מסוימת התרחשה פגיעה פיזית, לאנשים או לרכוש שלהם, על הנהג שבגללו התרחשה התאונה או הפגיעה לעצור במקום האירוע, ולבדוק את מצב הנפגעים. (בהרחבה על החוק)

עוד מוסיף החוק כי על הנהג שפגע להפסיק את הנסיעה, לעצור במקום האירוע ובמקרה הצורך להזעיק את גורמי הסיוע, כמו משטרה, מד"א ובמקרה הצורך אף את מכבי האש – בעיקר כאשר יש נפגעים. נוסף על זאת, על הנהג הפוגע לעשות כל שביכולתו על מנת לתת עזרה וסיוע לנפגעים לפי הידע והניסיון שלו, ולנסות למנוע בכל דרך ובמגוון האמצעים שהוא יכול להשתמש בהם הידרדרות או עוד פגיעה כלשהי, ולתת עזרה רפואית ראשונית בכל פרק הזמן מהתאונה ועד ההגעה של האמבולנסים וניידות המשטרה.

חשוב לקרוא – עורך דין נזקי גוף המלצות

תאונות פגע וברח יכולות לקרות כאשר הנהג הפוגע רוצה להתחמק מתשלום פיצויים וחיוב הביטוח שלו, ניסיון בריחה מהזירה או, בעיקר במקרים בהם הנהג לא היה אשם בגרימת התאונה – תוצאה של לחץ והלם – אשר גורמים לנהגים רבים לאבד את שיקול הדעת הבריא ולבחור להמשיך לנסוע הלאה. בכל תאונה שיכולה להתרחש, בין אם הנזק הפיזי נגרם לנפש ובין אם הוא נגרם לרכוש – על הנהגים לצאת מרכבם ולהחליף פרטים.

בריחה מזירת התאונה הוא מעשה אנטי חברתי ואנטי מוסרי: מתן עזרה בסיסית הוא מעשה נדרש של חמלה, כבוד לחיי אדם והדדיות. בין אם התאונה התרחשה בטעות או לא, עבירה של פגע וברח היא עבירה חמורה אשר גורם לבית המשפט להעניש בחומרה את העבריינים.


חשוב מאוד לקרוא: טיפים ועצות שימושיות לנפגעי תאונת דרכים


מה הם העונשים שמקבלים העוברים עבירה זו?

גם במקרים בהם הנהג הפוגע הוא האשם בגרימת התאונה וגם במקרים בהם הוא רק היה מעורב עליו להגיש עזרה לנפגעים, ובריחה היא מעשה מכוער, שגוי מבחינה מוסרית ואנטי חברתי בעליל וכך גם רואה זאת בית הדין לתעבורה: עבירה שעושה מחוק צחוק, ושמה את הנחיות התעבורה השונות ללעג. לכן, נקבע כי העונש על עבירה זו הוא עונש מאסר, ולא מעט שופטים נוטים להיות עם יד קלה על הפטיש, ולפסוק עונש כבד.

דרגת ורמת העונש מתחלקת לפי מקרה הפגיעה:

3 שנים מאסר – עונש זה יקבל נהג שגם לא היה מודע לפגיעה שביצע, ונוסף על זאת לא הפסיק את הנסיעה ולא בדק את מצב הנפגעים או הגיש להם עזרה ראשונה כלשהי.

7 שנים מאסר –מספר שנים מכובד מקבל נהג שידע כי גרם לתאונה ולפגיעה, ובכל זאת גם לא הזעיק עזרה וגם לא הפסיק את הנסיעה.

14 שנים מאסר–את סכום השנים הגבוה הזה עלול לקבל נהג אשר פגע וברח וכתוצאה מכך נפטר הנפגע.

במידה וברכב הפוגע שהה אדם נוסף שהתעלם מהתרחשות התאונה ולא הגיש עזרה כלשהי הוא יקבל עונש ששווה למחצית מהעונש שנפסק לנהג הפוגע.

תאונת פגע וברח היא תאונה מורכבת, וכדאי משני הצדדים של המעורבים בתאונה לשכור עו"ד תאונות דרכים כבר ישר אחרי התרחשות התאונה על מנת לקבל ייעוץ והכוונה להתנהלות נכונה לכל אורך ההליך המשפטי.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *